KRIPTO PARALAR

KRIPTO PARALAR

Enes Eskin - 5 ay önce - Teknoloji - 372


KRİPTO PARA

Kripto Ne Demek? Kripto Para Nedir?

Köken olarak Fransızca ve İngilizceye ait olan kripto Türk Dil Kurumu’na göre gizli ve görünmez, saklı, gözükmeyen olarak tanımlanmıştır. Biz de bu tanımdan yararlanarak kripto para ifadesini somut olarak var olmayan sanal ortamda bulunan şifrelenmiş dijital paralardır şeklinde tanımlıyoruz. 

Günümüzde pek çok kripto para bulunmaktadır. Peki bu paralar nasıl üretiliyor, nasıl saklanıyor ve nasıl kullanılıyor?

2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun denkler arası elektronik para aktarımı olarak nitelendirdiği sistemin teorik temelleri atılmıştır. Bu temelde bahsedilen “Blockchain” yani blok zinciri kavramı kripto paralar ile önem kazanmıştır. Blockchain sistemi yüksek kriptografi teknolojisinin bir ürünüdür. Nakamoto’nun temelini attığı bu işlem sonrasında 2009 yılında ilk kripto para olan “Bitcoin” hayatımıza girdi. 

Blockchain Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Blockchain çok katmanlı bir kriptografi sistemidir. Bunu rahat bir şekilde anlama için tablo gösterimine bakmak yararlı olacaktır. 

Kaynak: PwC, 2017; Strachan, 2017; Sutardja Center, 2015; Sharma, 2017

Bu sistemde hayatımıza giren kripto paralar; hızlı, güvenli ve 3. kişilere ihtiyaç duyulmadan kullanılabiliyor olması tercih edilmelerini sağlamıştır. Kısa zamanda hızla yükseliş trendine giren kripto paralar “mining” denilen madencilik sistemi ile üretilmektedir. Bu madencilik kısaca; yüksek performanslı bilgisayar bileşenlerinin tek bir sistemde kesintisiz çalışması ile yapılmaktadır. Burada üretilen kripto paralar sanal cüzdanlarda saklanır ve işlem görür. 

Peki sanal dünyadan gerçek dünyaya geçişte nasıl bu paraları kullanıyoruz? Türkiye’de kripto varlıklar ile ödeme hizmeti kullanılmamaktadır. Fakat Dünya’da önde gelen Microsoft, Mastercard gibi şirketler kripto paralar ile ödeme kabul etmektedir. Bunun yanı sıra Amerika’da kripto para ile ödeme hizmetini kullanmak da serbesttir. Hatta belirli uygulamalar ile restoran, market gibi kurumlar bu ödemeleri kullanmaktadır. 

Peki kripto paraların riskleri nelerdir? Kripto paraların pek çok riski bulunmaktadır. Öncelikli risklerinden bazılarını belirtelim; somut bir varlığı olmadığı için takibi çok zor ve bundan dolayı dolandırılma ihtimali yüksek. Ayrıca somut bir varlığının olmaması, olası bir internet krizinde tüm piyasayı çökertecektir. Kripto para piyasasının çok hareketli olması yani iniş ve çıkışların çok fazla olması bu piyasaya girecekler için büyük risk teşkil etmektedir. 

Sonuç olarak; bu yazıda genel hatları ile kripto paraların ne olduğu, nasıl üretildiği nasıl saklandığı ve kullanıldığını kısaca belirttik. Kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili yazımızda görüşmek dileğiyle… 

KAYNAKÇA:

Medeniyet Araştırmaları Dergisi, Cilt: 2 Sayı: 4 Yıl: 2015

Şahin. M. (2019). "Kripto Para Yeni Bir Vergi Sığınağı Mı? Bilişim Teknolojilerindeki Gelişmeler Temelinde Bir Değerlendirme" Pamukkale Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, sayı 34, Denizli, s.169-181.

Anemon Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi 2020 8(3) 859–870

 Düşünce ve Toplum Sosyal Bilimler Dergisi • ISSN: 2687-4946 •Sayı/Issue:4 Haziran/June Yıl/Year: 2021 • ss/pp. 244-258

Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Bilimleri Akademik Araştırmalar Dergisi- C:2-S:5 Yıl: 2- 2018

YORUMLAR
YAZAR
enes-eskin-1643295470.jpg

Enes Eskin

ARA
REKLAM
EN ÇOK OKUNANLAR
BÜLTEN ABONELİĞİ

Son paylaşılan makalelerden, anında haberdar olmak için bültene katılın.

Sosyal Bağlantılar
hukukmirasim
hukukmirasim
hukukmirasim